İnternet Virüsü, İnternet Virüsü Çeşitleri Nelerdir? - virusler.gen.tr

Günümüzde bilgisayar kullanımının sürekli artması aslında internetin yaygınlaşmasıyla alakaladır.İnternet olmasa bir çok kullanıcı bilgisayarını açma gereği bile duymaz.İnternet çok yararlı bilgilerin olduğu ve tüm bilgisayarların birbirine wan üzerinden bağlı olduğu geniş bir ağ türüdür.Yararı olduğu kadar zararlarıda mevcuttur.Konuyu sadece bilgisayarlar olarakda düşünmemek lazım akıllı telefonlar , tabletler de yeterince risk altındadır.Türkiyede antivirüs kullanımı çok düşüktür.Bunu 15 yıllık tecrübemle yazıyorum bir çok kullanıcıda kurulu değildir,kurulu olsa bile güncel değildir,güncel olsa bile lisanslı değildir.Türkiyedeki kullanıcılar antivirüs programlarına ücret ödemekten çekinirler.Şirketleri hariç tutuyorum çünkü işin başında bilgi işlemciler olduğu için bir çok firma güvenlik önlemlerini sıkı tutmaktadır…

Öncelikle virüs nedir onu bir tanımlayalım;Virüs,bilgisayar,mobil cihaz sahiplerinin haberi olmadan,bu cihazların çalışma yapısını yavaşlatıp bozan ve bazı dosyaların içinde saklanan bir tür yazılımdır.Bu yazılımlar kendi kendine oluşamaz,mutlaka bir üreten yazılımcı vardır.Toplumda antivirüs firmalarının bu virüsleri ürettiği düşünülmektedir bence şehir efsanesi bu mümkün değildir.Bunu yapıcak firmalar kolayca tespit edilebilir.

Virüs türleri nelerdir ?

Worms(Solucan) :Bilgisayara ağ bağlantısıyla girer herhangi bir gizlenmeye ihtiyaç duymaz.

Trojen Horses (Truva Atı) :Bir program ile bilgisayarınıza yerleşir ve arka planda gizlenir bilgisayar aşırı zorlanır.Haberiniz olmadan arka planda bir çok çalışma yapar günümüzde çok yaygındır.

Macro (Makro):Uygulamalar ve programlar ile dosyalara yerleşen makrolara sahip virüslerdir.Muhasebecilerin korkulu rüyasıdır.Hazırlamıs oldukları formlara örnek vermek gerekirse excell formlarına girer ve bozar temizlemesi çok zordur.

Trap doors (Tuzak Kapanları):Virüsü yazan kişi tarafından yazılımın içerisine gizlenir.Bu yazılımı çalıştıran kişinin bilgisayarına yazılımın sahibi girebilir.

Spyware (Casus):İnternetteki reklamlara tıklandığında bilgisayar sahibinin bilgileri reklam sahibine gider. İnternette dolaşırken tuzak pencerelere tıklandığında bilgisayara kurulur.Günümüzde çok yaygındır.

Screenlogger (Ekran kayıt):Fare ile ekranda herhangi bir boktaya tıkladığınızda ekranın veya o bölmenin fotoğrafını çekip internet üzerinden belirli bir adrese gönderir.İnternet bankacılığı işlemleri ve alış veriş işlemlerinde bilgileri çalmak için kullanırlar.Bu konuda bir çok mağduriyet gördüm.

Backdoor (Arka kapı):Bir sisteme sızılabilmek için o sistemde bir delik oluşturulur.Bazı portları açarak kendi üreticisinin veya başka bir yazılımın sisteme sızmasını sağlayan yazılım türüdür.Genelde korsan oyun indirilen sitelerde veya oyunları cracklemek için kullanılan uygulamaların içine gizlenir

Telefon çevirici (Dialer):Bu tür virüsler 2000’li yıllarda cok yaygındı.Adsl çıktan sonra popülerliğini kaybetti.Dialere kapılan birisi büyük bir telefon faturası ile karşılaşabilir. Bedava mp3, program ve crack linklerine tıklanması sitedeki java programı çalıştırılarak sisteminizi tuzağın içine çeker.

Browser Hijacking (Tarayıcı ele geçirme): Web sitelerinin ziyaretçi sayılarını arttırmak için , başlangıç sayfalarını ve arama sayfalarını habersiz değiştirebilen,bir program ayarıdır haberiniz olmadan yapılır.

Denial of service attacks (Hizmeti engelleme saldırısı):Truva atına benzer bir yapıya sahiptir.Amaç bilgisayar sahibinin internet trafiğini bir web sitesine ulaşmasını veya dosya indirmesini engelleyecek şekilde arttırmaktır.

MBR virüsü:Bilgisayarın hafızasına yerleşir ve kendini bir depolama aygıtının bölümleme tablolarının bulunduğu ilk sektörüne (Master boot record) kopyalar. MBR virüsü depolama aygıtının belli bir bölümüne bulaşır.Genelde kaldırma yöntemi MBR alanının temizlenmesidir.Mbr temizlemeside bütün datanızı kaybetmeniz anlamına gelir.

Boot sektör virüsü:Hard disklerin boot sektörüne ve bilgisayar hafızasına yerleşir. Bilgisayar açılır açılmaz boot sektöründeki virüs hafızaya yerleşir.Bu virüsü temizleme oldukça zordur.1998 yılınca Chernobyl virüsü buna örnektir.

Multipartite (çok bölümlü virüs): Program virüslerinin melezi olarak adlandırılır.Program dosyalarına bulaşarak dosya açıldığında boot kayıtlarına yerleşir. Bilgisayarın ikinci açılışında hafızaya yerleşir ve oradan diskteki diğer programlara da yayılır.

ve son olarak son yılların en tehlikeli virüsü bence fidye virüsüdür.

CryptoLocker (Fidye virüsü) : Fidye virüsleri bulaştığı bilişim sistemleri üzerinde dosyaları erişimi engelleyerek,şifreleme yaparak bu dosyalara ulaşmak isteyen kullanıcılardan fidye talep eden zararlı yazılımlardır.Yukarıda yazmış olduğum tüm virüslerle karşılaştım ve temizledim fakat fidye virüsü içlerinde en tehlikeli olandır.Fidye yazılımı bilgisayara yüklendiği anda Bilgisayarınızda, ağ disklerinde ve USB belleklerde olan önemli dosyalarınız,fotoğraflarınız videolar ve kişisel bilgileriniz Cryptolocker virüsü ile şifrelenmiştir.Bu şifreyide bulmanın tek yolu şifre çözücü programı veya anahtarı satın almaktır.

Bu gibi bir çok tehlikeden kurtulmak istiyorsanız bilgisayarınızı ister mac olsun ister windows veya linux güncel tutmalı sistem güncellemelerini zamanında yapmalı,lisanslı yazılımlar kullanmalı ve mutlaka lisanslı bir antivirüs satın almalısınız.Antivirüs satın almayanlarda yılda 1-2 kere bilgisayarına tekrar kurulum yaptırmakta lisanslı bir antivirüse ödeceğinden daha fazlasını bilgisayar servislerine ödemektedir.İnternete bağlı olan tüm cihazların anti virüs yazılımları kurulu olmalıdır.Bir çok antivirüs programı vardır şu iyidir bu kötüdür gibi şeylere girmeyeceğim benim tercihim 10 yıldan uzun süredir Esed firmasıdır.Smart security ürününü tavsiye ederim bu güne kadar yüzlerce bilgisayara kurmusumdur ve geri dönüşlere bakıcak olursak sorunsuzdur.

Herkese virüssüz günler dilerim :=)