Backlink Nedir? - Moradam

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıdır.Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında öne çıkabilmesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.Bu nedenle bir web sitesinin SEO sıralamasını iyileştirmek için çok faydalı olduğu bilinir. Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla filtre kullanarak sıralamaları hesaplar.

Geri bağlantılar doğal olmalı, bu bir web sitesinin kendi web siteleri için geri bağlantılar oluşturmak için yapay yollar kullanmaması gerektiği anlamına gelir.Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir.Örnek: Web sitesi A bir restoran ve önde gelen bir yemek yorum blogu veya web sitesi olan Web Sitesi B’den geri bağlantı alıyor. Bu, Web Sitesi A’nın kazandığı değerli, doğal ve alakalı bir geri bağlantıdır.

Backlink’in önemi nedeniyle,geri backlink almak için web sitesi sahiplerinin izlediği çok sayıda kötü uygulama vardır.Bu kötü uygulamalardan bazıları şunlardır:Geri bağlantı satın almak,bağlantı ağlarını değiştirmek,geri bağlantı satmak, vb gibi. Bu uygulamaların çoğu arama motorları tarafından önerilmez.Genellikle bu tür uygulamalara katıldığından şüphelenilen web sitelerin cezalandırırlar.Backlink’i web siteleri arasındaki konuşmalar olarak varsayabilirsiniz.

Örnek: Bir blog sahibi Ali bey, bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazar.Başka bir blogcu Aslı hanım, Ali’nin makalesiyle aynı fikirde değil ve bir çevrimiçi dergi için başka bir makalede de bu konuda yazıyor. Ali’nin makalesine bağlantı veriyor,böylece okuyucuları her iki bakış açısını da anlayabiliyor.Ali’nin bloğu değerli bir backlink almış olur.Öte yandan,Aslı’nın makalesi popülerleşmekte ve birçok web sitesi makalesine bağlantı vermektedir.Aslı’nın web sitesinde birçok yeni geri bağlantı alır.Ali,makalesi için yalnızca bir geri bağlantı almasına rağmen,geri bağlantısının değeri,Aslı’nın oluşturduğu makaleyle artar.

World Wide Web veya kısaca “www”, köprülerle birbirine bağlanmış bir web sayfaları ağıdır.Arama motorları bu web sayfalarını bulmanızı kolaylaştırır.Benzer konularda birçok başka web sayfasının birbirine bağladığı bir web sayfasının daha saygın ve değerli olduğu düşünülmektedir.Sitenize geri bağlantı alırken dikkatli olmanızda fayda var yasaklanmış veye engellenmiş sitelerden backlink alınırsanız web siteniz banlanabilir ve arama sonuclarında gösterilmeye bilir.